دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت

 

این روزها در تمامی شهرهای کشور شاهد تأسیس فروشگاه‌های بزرگ مواد غذایی و خوار و بار با عنوان هایپر مارکت هستیم. هایپر مارکت‌ ها که با استقبال خوبی از طرف مردم مواجه شده‌اند، در واقع فروشگاه‌های چند منظوره‌ای هستند که به تقلید از کشورهای توسعه‌ یافته در ایران نیز تأسیس شده‌اند و با توجه به ابعاد و هدفشان، انواع مواد غذایی، لوازم خانگی، پوشاک و مایحتاج روزمره در آن‌ها به فروش می‌رسد. با افزایش تعداد هایپر مارکت‌ ها در شهرهای مختلف، این فروشگاه‌ ها وارد فضای شدیدا رقابتی شده است و اغلب آن‌ها تلاش می‌کنند با افزایش رضایت مشتریان، متمایز از رقبای خود دیده شوند. یکی از مواردی که باعث می‌شود یک هایپرمارکت متمایز از رقبا دیده شود، نحوه اجرای دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت است.

 

دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت

 

با تغییر سلیقه مردم به استفاده از خدمات لوکس و مطابق با استانداردهای جهانی، این روزها طراحی دکوراسیون داخلی هر فروشگاهی از اهمیت بالایی در جلب رضایت مشتریان برخوردار شده است؛ به نحوی که اگر فروشگاه شما طراحی داخلی منحصر به فردی داشته باشد، قدرت تأثیرگذاری بیشتری بر ذهن مشتری خواهید داشت. نکاتی در طراحی دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید مشتریان را تحت تأثیر قرار دهید و کاری کنید که برای خریدهای بعدی هم به سراغ شما بیایند.

 

نکات مهم در طراحی دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت

اگر مالک یک فروشگاه بزرگ یا هایپر مارکت یا طراح دکوراسیون چنین مرکزی هستید، توجه به نکات زیر شما را در طراحی بهینه و مشتری‌ پسند کمک می‌کند.

طراحی فضای داخلی هایپر مارکت

محل قراردادن کالاها و محصولات مختلف یکی از مهم‌ترین بخش‌ های دکوراسیون داخلی فروشگاه و هایپر مارکت است. محصولاتی نظیر لبنیات و نان جزو نیازهای روزمره مشتریان هستند. بنابراین باید آن‌ها را در قسمت انتهایی فروشگاه جای دهید تا مشتریان برای رسیدن به این قسمت از میان راهروها و قفسه‌های دیگر عبور کنند؛ با انجام این کار، کالاهای دیگری که از فروش پایین‌ تری نسبت به لبنیات برخوردار هستند در معرض دید مشتریان قرار گرفته و احتمال فروش آن‌ ها بیشتر می‌ شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید در فضای داخلی به آن توجه کنید، استفاده از بیشترین فضای ممکن است یعنی المان‌ های دکوراسیون نباید به شکلی چیده شوند که فضای اضافی بگیرند یا فضای مرده ایجاد کنند.

محل قرار دادن کالاهای فروش ویژه

طبق تحقیقاتی که انجام شده است، تقریباً %75 از افرادی که وارد فروشگاه یا هایپر مارکت می‌شوند ابتدا به سمت راست خود نگاه می‌کنند؛ همچنین این افراد تمایل دارند مسیر خود را از راهروی سمت راست شروع کرده و در مسیری خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنند تا به انتهای فروشگاه برسند. بنابراین باید محصولات جذاب‌ تر و فروش ویژه را در قفسه‌‌های سمت راست فروشگاه قرار دهید.

 

دکوراسیون فروشگاهی

 

به طور کلی باید محصولات مرتبط را در قفسه‌ های نزدیک به هم قرار دهید تا مشتریان بتوانند به راحتی آن‌ها را پیدا کنند. از آن جایی که مشتریان نگاه طولانی‌ تری به قفسه‌ های سمت چپ می‌ اندازند، محصولات گرانقیمت‌ تر را در این قسمت قرار دهید و محصولات ارزان‌تر را در قفسه‌ های پایین جای دهید.

انتخاب تِم رنگی برای قسمت‌ های مختلف فروشگاه

در فروشگاه‌های بزرگ و هایپر مارکت‌ ها، با انتخاب کردن تِم (Theme) رنگی برای هر قسمت، می‌توانید علاوه بر دو چندان کردن زیبایی فروشگاه، قسمت‌ های مختلف آن را از هم جدا کنید. استفاده از رنگ مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه و هایپر مارکت تأثیر زیادی در زیبایی فضای داخل فروشگاه دارد.

برای مثال یکی از بخش‌های پر طرفدار هر هایپر مارکتی بخش مربوط به فروش میوه و سبزیجات است. استفاده از تم رنگی مناسب برای این قسمت، مثلاً استفاده از رنگ سبز در طراحی دکور و قفسه‌ها، می‌تواند جلوه زیبایی به محیط بدهد و اشتیاق مشتری برای خرید را افزایش دهد.

توجه به جنس مواد دکوراسیون

این روزها دکوراسیون اکثر فروشگاه‌ها با مواد نوین مثل انواع ام دی اف های گلاس و با کیفیت یا مواد کامپوزیتی طراحی می‌شوند. توجه به جنس از این منظر اهمیت دارد که به کاربردن طرح‌های جدید مثل طرح چوب که زیبایی محیط فروشگاه را افزایش می‌دهد، نیازمند کاربرد این نوع متریال در طراحی دکوراسیون است و در صورتیکه از متریال مرسوم مثل قفسه‌های فلزی استفاده کنید، قدرت مانور بالایی در طراحی ندارید.

 

دکوراسیون داخلی فروشگاه

 

استفاده از دکوراسیون‌ های طرح چوب معمولا احساس تازگی و بودن در دل طبیعت را برای مشتریان ایجاد می‌کند و باعث می‌شود از وقت گذرانی در فروشگاه لذت ببرند. بنابراین استفاده از متریال مدرن یا دکوراسیون ترکیبی با جنس‌های فلزی، چوبی و کامپوزیتی توصیه می‌شود. توجه به جنس قفسه و استفاده از متریال سبک باعث کاهش وزن و سهولت جابجایی قفسه‌ ها نیز می‌شود و از این منظر هم اهمیت دارد.

توجه به هدایت صحیح مشتریان

طراحی دکوراسیون فروشگاه و هایپر مارکت باید با توجه به جنبه‌ های کاربردی انجام شود که یکی از این موارد، هدایت صحیح مشتریان در محیط فروشگاه است. شما باید دکوراسیون را به شکلی طراحی کنید که مشتری به راحتی به بخش‌های مختلف فروشگاه دسترسی داشته باشد و از آیتم‌ های راهنما مثل انواع تابلو های لوکس برای هدایت مشتریان به هر بخش، راهرو یا غرفه از فروشگاه استفاده کنید.

سخن پایانی

امروزه تعداد زیادی از مردم برای خرید مایحتاج روزانه خود به هایپر مارکت‌ ها مراجعه می‌کنند. این موضوع فرصت بی نظیری را در اختیار فروشگاه‌ های بزرگ و هایپر مارکت‌ ها قرار می‌دهد، چرا که با چیدمان مناسب محصولات می‌توانند کالاهای بیشتری را در معرض دید مشتریان قرار داده و میزان فروش خود را افزایش دهند. در صورتی که طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه و هایپر مارکت به صورت جذاب و اصولی صورت بگیرد، اشتیاق مشتری برای خرید افزایش می‌ یابد و برای خریدهای بعدی نیز به همان فروشگاه مراجعه می‌کند. بنابراین توجه ویژه به این موضوع مزایای فراوانی در بر دارد و در صورت هزینه کردن برای این امر، با حفظ مشتری در درازمدت، فروشتان افزایش می‌یابد.